Data publikacji 28.03.2018  Autor Jakub Łuszczyk


Coraz więcej Polaków zaczyna świadomie odkładać pieniądze. Przyczyny są różne - statystycznie zarabiamy coraz więcej, lepiej poznajemy rynek i chcemy „coś zrobić” z nadwyżką środków. Cele oszczędzania także bywają rozmaite. Budowanie kapitału na emeryturę, zbieranie pieniędzy na mieszkanie, samochód czy komfortowe życie w perspektywie kilku lat to tylko niektóre z nich.

Wciąż jednak duża część mieszkańców Polski nie ma wyznaczonego jasnego celu inwestycyjnego. A określenie go to kluczowy krok do efektywnego oszczędzania i pomnażania pieniędzy.

 

Cel na horyzoncie


Jeśli wyznaczysz sobie jasny cel, powiedzmy: "za dziesięć lat chce kupić mieszkanie", Twoja motywacja do zbierania na nie środków będzie większa, niż kiedy powiesz sobie: „nie wydaję aż tak dużo, mogę odłożyć trochę na później”.

To kwestia psychiki. Widząc w perspektywie punkt docelowy, do którego zmierzasz, łatwiej Ci będzie do niego dotrzeć.

Dlatego wyznacz sobie jakiś cel.

Jeżeli masz mieszkanie, dobry plan na emeryturę i świetne perspektywy zawodowe, niech to będzie założenie w stylu „do 2030 zbiorę pierwszy milion”. Ale od razu planuj, w jaki sposób chcesz to zrobić.

W poprzednim tekście (tutaj) pisałem o różnych sposobach gospodarowania pieniędzmi. Sprawdź, które z nich będą optymalne dla celu, jaki chcesz osiągnąć. W zależności od przyjętych założeń, być może lepiej będzie zainwestować środki w fundusze o większym ryzyku, ale przewidywanej dużej stopie zwrotu w perspektywie kilku - kilkunastu lat.

A być może okaże się, że lepszym zabezpieczeniem Twojego kapitału będzie zakup nieruchomości czy dzieł sztuki lub kamieni szlachetnych. Nie dowiesz się tego, dopóki nie stworzysz jasnego planu.

 

Poznaj swój profil inwestycyjny


Żeby dowiedzieć się, jaki sposób realizacji Twojego celu będzie najlepszy, określ swój profil inwestycyjny. Pytanie, które musisz sobie zadać, brzmi: czy zależy Ci najbardziej na bezpiecznym, ale stabilnym powiększaniu kapitału, czy na bardziej ryzykownej, ale też większym zyskiem potencjalnym inwestycji?

Większość dostępnych produktów posiada narzędzia do mniej lub bardziej precyzyjnego określania profilu inwestycyjnego. Poznanie go, będzie dla Ciebie odpowiedzią na pytanie, w jaki sposób lokować pieniądze oraz dywersyfikować kapitał.

Jak pokazuje raport Fundacji Kronenberga „Postawy Polaków wobec finansów”, w porównaniu z 2008 rokiem rośnie świadomość inwestycyjna naszych rodaków.

Wydaje się, że zaczynamy rozumieć, jak ważne w inwestowaniu jest określenie celów, metod oraz ciągłe poszerzanie wiedzy. Bo to właśnie nieustanne poznawanie rynku i własnych możliwości jest kluczem do skutecznego, efektywnego pomnażania kapitału.

Jakub Łuszczyk


Jeśli masz pytania, napisz do mnie: hello@jakubluszczyk.pl

Umów się na bezpłatną konsultację

* pola wymagane

Phinance S.A. / Equator I (2 piętro)
Al. Jerozolimskie 94
00-807 Warszawa

tel. 535 060 042
hello@jakubluszczyk.pl

Bądź na bieżąco