Data publikacji 10.05.2018  Autor Jakub Łuszczyk


Hossa na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce trwa. W 2017 roku banki udzieliły rekordową liczbę ponad 190 tysięcy kredytów o wartości 44 mld złotych. Do inwestowania w nieruchomości wciąż skłaniają historycznie niskie stopy procentowe, a co za tym idzie szukamy alternatywy dla nisko oprocentowanych lokat bankowych. Prognozy na rok 2018 są podobne, więc wiele osób będzie stało przed wyborem najlepszej opcji sfiansowania zakupu swojej nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego.

 

Czy istnieje najlepszy kredyt hipoteczny?

Niestety nie! Gdyby możliwe było wskazanie najlepszego kredytu hipotecznego tworzenie wszelkiego rodzaju rankingów mijałoby się z celem, a realnie taka sytuacja byłaby możliwa gdyby na rynku działał jeden bank. Obecnie w Polsce kredyty hipoteczne oferuje około 20 banków i często zdarza się, że oferuje 2 lub 3 oferty w zależności od różnego rodzaju parametrów. 

 

Co sprawdzić?

Kredyt hipoteczny składa się z 15 różnych kosztów, które powinniśmy wziąć pod uwagę, aby dokładnie przeanalizować ofertę. Są to m.in.: marża, prowizja za udzielenie, odestki, ubezpiecznie pomostowe, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie mieszkania, wycena oraz kilka innych. Cześć tych kosztów może istotnie wpłynąć na to ile w sumie będziemy musieli oddać więcej do banku.

 

Jak szukać?

Ilość czynników które wpływają na to, gdzie możemy otrzymać najlepsze warunki kredytu hipotecznego będzie zależała od naszej konkretnej sytuacji finansowej. Dwie rzeczy, które będą miały najbardziej istotny wpływ to rodzaj i wysokość osiąganych zarobków oraz wysokość wkładu własnego, którym będziemy dysponować zaciągając kredyt hipoteczny.

Najczęściej zadawanym pytaniem związanym z kredytem hipotecznym jest „Ile będę musiał/a w sumie oddać więcej do banku?“, czyli wg moich kalkulacji jest to koszt całkowity zwiazany z odsetakami, prowizjami czy ubezpieczeniami, które będziemy musieli ponieść w trakcie spłacania kredytu hipotecznego.

Większość banków będzie miała również różną ofertę w zależności od tego czy jesteśmy stałymi klientami banku i już korzystamy z usług danego banku, np. przelewamy wynagrodzenie, posiadamy kartę kredytową lub inne produkty. W innych przypadkach dla nowych klientów oferta może się różnić, np. wysokością prowizji za udzielenie lub oprocentowaniem kredytu.

 

Gdzie szukać?

Poniższe tabele prezentują porównanie wybranych ofert  kredytu na kwotę 400.000 zł, na okres 25 lat na osób lub rodziny z łącznymi dochodami z tytułu umowę o pracę 12.000 zł netto miesięcznie.

 

66.595 zł

wyniosła różnica pomiędzy kosztami całowitymi kredytu przez 25 lat z wkładem własnym 20%

 

Oferty z wkładem własnym 10%

Oferty z wkładem własnym 20%

 

Jak widać na  powyższym zestawieniu różnice pomiędzy różnymi kosztami kredytu mogą być spore. Dodatkowo istotne jest, aby zwrócić uwagę jakie są warunki dodatkowe jeśli będziemy zainteresowani ofertą konkretnego banku.

Jeśli masz pytania zapraszam do kontaktu ze mną hello@jakubluszczyk.pl

 


Zastrzeżenie!

Dołożyłem wszelkich starań, aby powyższe zestawienie było przygotowane rzetelnie w opraciu o dokładne dane na podstawie ofert uzyskanych z poszczególonych banków. Jednak należy pamiętać i ostateczna decyzja o warunkack oferty uzależniona jest o ostatecznej decyzji o przyznaniu kredytu przygotowanej przez bank po rozpatrzeniu wniosku kredytowego.

Umów się na bezpłatną konsultację

* pola wymagane

Phinance S.A. / Equator I (2 piętro)
Al. Jerozolimskie 94
00-807 Warszawa

tel. 535 060 042
hello@jakubluszczyk.pl

Bądź na bieżąco