Data publikacji 15.04.2020  Autor Jakub Łuszczyk


Pandemia koronawirusa wywołała spore zmiany w ofertach kredytów hipotecznych. Za sprawą dwukrotnej obniżki stóp procentowych przez RPP oprocentowanie kredytów jest najniższe historii, z drugiej strony banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów i uzyskanie finansowania staję się trudniejsze.

W aktualnym rankingu przedstawiam jak wyglądają obecnie warunki uzyskania kredytu z wkładem własnym 10%, 20% oraz 30%.

 

WIBOR NAJNIŻej W HISTORII


Od wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce w połowie marca 2020 Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. Obecny poziom stopy referencyjnej NBP wynosi 0,5% i jest to najniższy poziom w historii.  

Takie cięcie stóp procentowych wywołało spadek WIBOR-u, od którego zależy oprocentowanie większości kredytów w Polsce, w tym hipotecznych.

Poziom WIBOR 3M, który w ostatnich latach wahał się w okolicach 1,7% wynosi obecnie 0,7% i taki wskaźnik będą ustalały banki do wyliczenia oprocentowania kredytów.


NOTOWANIA WIBOR 3M

 


Dla osób posiadających kredyty oznacza to niższe raty niż w przypadku kredytów zaciąganych jeszcze nieco ponad miesiąc temu.

Rata kredytu na 500 000 PLN z wkładem 20% na 30 lat będzie niższa o 274 PLN, a wysokość odsetek zmniejszy się z 304 266 PLN do 205 615 PLN, czyli o 98 651 PLN.

 

TRUDNIEJ O KREDYT


Niestety obecna sytuacja spowodowała, że banki będą się dokładniej przyglądały nowym wnioskom o kredyt hipoteczny, a więkość zapowiedziała zoastrzenie polityki udzielania kredytów.

Największe zmiany wprowadziły banki, które w ostanim czasie udzielały najwięcej kredytów - są to PKO BP oraz ING Bank Śląski.

PKO BP zrezygnował z udzielania kredytów z wkładem 10% i obecnie minimalny wymagany poziom wkładu własnego w tym banku wynosi 20%.

Oficjalnie bank nie poinformował o innych zmianach, ale zauważyłem, że zdolność kredytowa jest mniejsza niż kilka tygodni temu.

Z kolei ING Bank Śląski poszedł krok dalej i zwiększył minimalny wymóg wkładu własnego do 30%. Aktualnie bank nie udzieli kredytu osobom, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudnione są na podstwie umowy zlecenia i o dzieło.

Ponadto ING nie będzie finansowało inwestycji deweloperskich rozpoczętch w roku 2020.


W najbliższych dniach przygotuję wpis informacjami o zmianach polityki kredytowej w poszczególnych bankach.


 

jak powstaje ranking?


Jeśli nie czytałeś moich poprzednich rankingów to przypominam, że do przygotowania niniejszego zestawienia wykorzystuję specjalne oprogramowanie dla doradców kredytów hipotecznych, które zbiera aktualne oferty z banków i umożliwia szczegółowe porównywanie ofert pod kątem wysokości raty, oprocentowania, kosztów całkowitych kredytu oraz wielu innych parametrów.

Do przygotowania poniższego rankingu porównałem 37 ofert z 13 banków:

1. Alior Bank
2. BNP Paribas
3. BOŚ
4. Citi Handlowy
5. Credit Agricole
6. ING Bank Śląski
7. mBank
8. Millennium
9. Pekao S.A.
10. Pekao Bank Hipoteczny
11. PKO BP
12. Pocztowy
13. Santander

 

TOP 10 KREDYTÓW Z WKŁADEM 10%


Poniżej znajdziesz zestawienie najlepszych ofert kredytów z wkładem własnym 10%. Nie zdziw się, że niektóre banki mogą się powtarzać, posiadają one różne oferty ze względu na to do jakiego sagmentu klientów zostaniemy zakwalifikowani, np. na podstawie wysokości wpływów na konto, posiadanych innych produktów (karta kredytowa, limit w ROR, lokata) lub w zależności, czy skorzystamy z ubezpieczenia oferowanego przez bank czy nie.

Te parametry mają wpływ na wysokość marży, od której zależy wysokość raty,  a zatem odestek, które będziemy musieli oddać do banku.


Pod każdą tabelką możesz pobrać szczegółowy plik PDF z założeniami kalkulacji.


Zestawienie zostało przygotowane na podstawie kosztu całkowitego, czyli łącznej kwoty kapitału, odestek i innych kosztów, które zapłacimy bankowi w okresie spłaty kredytu.

Założenia:

wartość nieruchomości 556.000 zł

wkład własny 10%

kwota kredytu 500.000 zł

okres spłaty 30 lat

raty równe

 


POBIERZ PDF

>>Tutaj<< możesz pobrać szczegółowy ranking ofert z wkładem 10%


 

TOP 10 KREDYTÓW Z WKŁADEM 20%


Już od dłuższego czasu większość banków premiowała klientów, którzy posiadali minimum 20% wkładu własnego na zakup nieruchomości. Mogli oni liczyć na między innymi na mniejsze oprocentowanie kredytu czy brak dodatkowych ubezpieczeń.

Dzięki temu posiadając 20% wkładu własnego mniejsza jest suma całkowitej spłaty. 

52 707 PLN - tyle wynosi różnica pomiędzy najtańszym kredytem z wkładem 10%, a tym z wkładem 20%.

Poniżej szczegóły:

wartość nieruchomości 625.000 zł

wkład własny 20%

kwota kredytu 500.000 zł

okres spłaty 30 lat

raty równe


POBIERZ PDF

>>Tutaj<< możesz pobrać szczegółowy ranking ofert z wkładem 20%


 

TOP 10 KREDYTÓW Z WKŁADEM 30%


Nowością w moim rankingu jest porównanie ofert kredytów z wkładem 30%. Dużo transakcji, z którymi mam do czynienia to klienci, którzy posiadaja taki wkład własny lub nawet więcej.

Ponadto jak pisałem jeden z banków (ING Bank Ślaski) podniół wymóg minimlanego wkładu do tego właśnie poziomu. Uznałem, że warto porównać jego ofertę z innymi bankami, gdyż to właśnie ING był do niedawna jednym z najczęściej wybiaranych przez klietnów.

Założenia kalkulacji:

wartość nieruchomości 715.000 zł

wkład własny 30%

kwota kredytu 500.000 zł

okres spłaty 30 lat

raty równe


POBIERZ PDF

>>Tutaj<< możesz pobrać szczegółowy ranking ofert z wkładem 20%


 

oferta kredytu dla ciebie


Jeśli aktualnie planujesz kupno nieruchomości i interesuję Cię jaki kredyt hipoteczny będzie najlepszy dla Ciebie, chętnie pomogę, w tym niełatwym zadaniu.

Wybór najlepszej oferty kredytu zależy od wielu czynników. Zdaję sobie sprawę, że o wyborze będą decydowały Twoje indywidualne preferencje i możliwości.

Jeśli chciałbyś zobaczyć podobne kalkulajce dla innych parametrów kredytu, po prostu >skontaktuj się ze mną<.


Przygotuję dla Ciebie porównanie ofert z uwzględnieniem Twoich indywidualnych preferencji i warunków. 

Możesz również skorzystać z mojej pomocy w uzyskaniu kredytu.


Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym moja usługa jest bezpłatna, a wynagrodzenie otrzymuję od banku.

W trakcie ubiegania się o kredyt zazwyczaj składam dokumenty do 2-3 wspólnie wybranych banków, do których pomagam skompletować i przygotować niezbędne dokumenty, uzupełnić wnioski i przekazać do banku, dbam o wszystkie szczegóły do momentu podpisania umowy kredytowej i wypłaty kredytu.

Możesz skorzystać z poniższego formularza lub możesz napisać e-mail na adres hello@jakubluszczyk.pl 


POMAGAM ZDALNIE #ZOSTAŃWDOMU


I najważniejsze na koniec:) Wyobraź sobie, że to wszystko możmey załatwić zdalnie, bez wychodzenia z domu. 

Miłego dnia.

Jakub Łuszczyk


Czytaj także > Po co mi ubezpieczenie na życie?


 

Umów się na bezpłatną konsultację

* pola wymagane

Phinance S.A. / Equator I (2 piętro)
Al. Jerozolimskie 94
00-807 Warszawa

tel. 535 060 042
hello@jakubluszczyk.pl

Bądź na bieżąco