Data publikacji 04.06.2020  Autor Jakub Łuszczyk


Raty kredytów hipotecznych są coraz niższe, ale o kredyt będzie trudniej. Banki w obawie przed kryzysem i pogorszeniem koniunktury wprowadzają coraz większe restrykcje dla osób planujących zaciągnięcie kredytu.

W moim rankingu przedstawiam szczegółowe zestawienie ofert kredytów z wkładem własnym 10%, 20% oraz 30%.

 

RPP obcina stopy po raz trzeci


Najważniejszą informacją dla osób planujących zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest trzecia obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej od czasu wybuchu epidemii koronawirusa. 

Stopa referencyjna wynosi obecnie 0,1%, a zależna od niej stawka WIBOR 3M na dzień pisania tego tekstu stawka wynosi 0,27%. Oznacza to nic innego jak mniejsze oprocentowanie kredytów hipotecznych, a więc mniejsze raty.

 

Od stycznia 2020 rata kredytu na kwotę 500.000 zł na 30 lat z wkładem wlasnym 20% jest niższa 346 zł i obecnie może wynosić 1888 zł. W sumie oddamy też 123.548 zł mniej odsetek.

 

Czy to dobry moment na kredyt?


Wiele osób w obecnej sytuacji zadaje sobie pytanie: Czy to dobry moment żeby wziąć kredyt hipoteczny? Biorąc pod uwagę powyższe wyliczenie dotyczące obniżenia rat kredytów może to zachęcić do kupna nieruchomości właśnie teraz.

Rata dzisiaj jest o ok. 15% mniejsza niż przed wybuchem pandemii koronawirusa.

Ci, którzy liczą na dodatkowo na spadek cen nieruchomości i będą szukali okazji do zakupu mogą zyskać podwójnie. Należy jednak pamiętać, że stopy procentowe w przyszłości mogą wzrosnąć, a wtedy raty pójdą w górę. Jeśli chodzi o ceny nieruchomości, to tak naprawdę czas pokaże i dopiero za jakiś czas okaże się czy nastąpiła korekta cen.

Póki co możemy opierać się na prognozach, a jak wiadomo prognozy to tylko przewidywania, mniej więcej tak jak zaplanowanie słonecznego urlopu nad Bałytkiem 😉.

 

jak zmieniły się warunki kredytów?


Pandemia koronawirusa niestety spowodowała, że kryteria udzielania znaczenie się zaostrzyły i dla wielu osób teraz o kredyt hipoteczny będzie znaczniej trudniej.

Najważniejsze zmiany to przede wszytskim podniesienie wymogu wkładu własnego, część banków podniosła wymagany minimalny wkład własny do 20%, m.in. PKO BP, Pekao SA, Santander oraz Millennium (przy kredytach powyżej 500 tyś. w małych miastach oraz powyżej 750. tyś w dużych miastach).

Bank ING podniósł wymóg wkładu własnego do 30%.

Kolejna istotna zmiana to ograniczenie udzielania kredytów osobom zatrudnionym na umowy zlecenia oraz o dzieło. Są banki, które wciąż udzielą kredytów takim osobom, ale znacznie mniej niż przed pandemią.

Trudniej będzie uzyskać również osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Banki będą się przyglądać branży, w której działa firma i jak kryzys może wpłynąć na przychodzy.

Ponadto wiele banków stworzyło już listy branż wykluczonych lub zagrożonych, którym trudniej będzie uzyskać kredyt, do takich należą: branża turystyczna, transportowa, eventowa, gastronomia, fitness, usługi kosmetyczne czy braża hotelarska.

 

jak powstaje ranking?


Dla osób szukających najlepszego kredytu hipotecznego najwięszkszym problemem jest niepewność czy są w stanie dobrze porównać dostępne oferty i wybrać tą najkorzystniejszą dla siebie.

Aby ułatwić to zadanie jako doradca finansowy dysponuję specjalnym oprogramowaniem, które zbiera aktualne oferty z banków i umożliwia szczegółowe porównywanie pod kątem wysokości raty, oprocentowania, kosztów całkowitych kredytu oraz wielu innych parametrów. Jestem w stanie takie porównanie wygenerować w ciągu kilku minut:) 

Obecnie mam w ten sposób możliwość porównania 66 ofert z 14 banków:

1. Alior Bank
2. Bank BPS
3. BNP Paribas
4. BOŚ
5. Citi Handlowy
6. Credit Agricole
7. ING Bank Śląski
8. mBank
9. Millennium
10. Pekao S.A.
11. Pekao BH
12. PKO BP
13. Santander

 

TOP 10 KREDYTÓW Z WKŁADEM 10%


Poniżej znajduje się zestawienie najlepszych ofert kredytów z wkładem własnym 10%.

Zestawienie zostało przygotowane na podstawie kosztu całkowitego, czyli łącznej kwoty kapitału, odestek i innych kosztów, które zapłacimy bankowi w okresie spłaty kredytu.

Nie zdziw się, że niektóre banki mogą się powtarzać, posiadają one różne oferty ze względu na to do jakiego sagmentu klientów zostaniemy zakwalifikowani, np. na podstawie wysokości wpływów na konto, posiadanych innych produktów (karta kredytowa, limit w ROR, lokata) lub w zależności, czy skorzystamy z ubezpieczenia oferowanego przez bank czy nie.

Te parametry mają wpływ na wysokość marży, od której zależy wysokość raty,  a zatem odestek, które będziemy musieli oddać do banku.


Pod każdą tabelką możesz pobrać szczegółowy plik PDF z założeniami kalkulacji.


Założenia:

wartość nieruchomości 556.000 zł

wkład własny 10%

kwota kredytu 500.000 zł

okres spłaty 30 lat

raty równe


POBIERZ PDF

>>Tutaj<< możesz pobrać szczegółowy ranking ofert z wkładem 10%


 

TOP 10 KREDYTÓW Z WKŁADEM 20%


Klientów, którzy posiadają 20% wkładu banki premiują już od dłuższego czasu. Jeśli ktoś się zastanawia czy opłaca się mieć 10% czy 20%, to odpowiedź niech wyrażą liczby:

45 205 PLN - tyle wynosi różnica pomiędzy najtańszym kredytem z wkładem 10%, a tym z wkładem 20%.

Założenia kalkulacji:

wartość nieruchomości 625.000 zł

wkład własny 20%

kwota kredytu 500.000 zł

okres spłaty 30 lat

raty równe


POBIERZ PDF

>>Tutaj<< możesz pobrać szczegółowy ranking ofert z wkładem 20%


 

TOP 10 KREDYTÓW Z WKŁADEM 30%


Drugi raz prezentuję ranking kredytów z wkładem własnym 30%. Co prawda jest to wymóg, od którego udzielanie kredytów uzależnia tylko ING Bank Śląski, ale wielu klientów posiada właśnie taki lub większy wkład, więc warto, aby również mieć porównanie.

Założenia kalkulacji:

wartość nieruchomości 715.000 zł

wkład własny 30%

kwota kredytu 500.000 zł

okres spłaty 30 lat

raty równe


POBIERZ PDF

>>Tutaj<< możesz pobrać szczegółowy ranking ofert z wkładem 30%


 

oferta kredytu dla ciebie - zamów bezpłatną kalkulację


Wybór najlepszej oferty kredytu zależy od wielu czynników. Jeśli aktualnie planujesz kupno nieruchomości i interesuję Cię jaki kredyt hipoteczny będzie najlepszy dla Ciebie, chętnie pomogę, w tym niełatwym zadaniu.

Jeśli chciałbyś zobaczyć podobne kalkulajce dla innych parametrów kredytu, po prostu >skontaktuj się ze mną<.


Przygotuję dla Ciebie porównanie ofert z uwzględnieniem Twoich indywidualnych preferencji i warunków. 

Możesz również skorzystać z mojej pomocy w uzyskaniu kredytu.


Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym moja usługa jest bezpłatna, a wynagrodzenie otrzymuję od banku.

W trakcie ubiegania się o kredyt zazwyczaj składam dokumenty do 2-3 wspólnie wybranych banków, do których pomagam skompletować i przygotować niezbędne dokumenty, uzupełnić wnioski i przekazać do banku, dbam o wszystkie szczegóły do momentu podpisania umowy kredytowej i wypłaty kredytu.

Możesz skorzystać z poniższego formularza lub możesz napisać e-mail na adres hello@jakubluszczyk.pl 


Jakub Łuszczyk

Umów się na bezpłatną konsultację

* pola wymagane

Phinance S.A. / Equator I (2 piętro)
Al. Jerozolimskie 94
00-807 Warszawa

tel. 535 060 042
hello@jakubluszczyk.pl

Bądź na bieżąco