Data publikacji 01.10.2020  Autor Jakub Łuszczyk


Odmrażanie. Tak jednym słowem można nazwać obecną sytuację na rynku kredytów mieszkaniowych. Co prawda do "normalności" jeszcze daleko, a skutki gospodarcze, w tym dla rynku mieszkaniowego i kredytów hipotecznych będzie można ocenić w nieokreślonej przyszłości, to jednak po kilku miesiącach pandemii widać światło w tunelu.

Przedstawiam aktualny ranking 10 najlepszych kredytów hipotecznych z wkładem własnym 10% oraz 20%.

Co się zmieniło?


Podczas moich rozmów z klientami najczęściej pojawiają się pytania: "Co zmieniło się na rynku kredytów hipotecznych?", "Czy teraz trudniej o kredyt?", "Jakie obecnie są warunki uzyskania kredytu?" itp. Oczywiście wątpliwości w obecnej sytuacji są naturalne i uzasadnione, jednak z mojej perspektywy rynek cały czas funkcjonuje, klienci kupują mieszkania, budują domy, zaciągają kredyty hipoteczne.

Największe zmiany w związku z niepewnością sytuacji gospodarczej wywołanej przez pandemie COVID-19 dało się zauważyć już w marcu tego roku, są to przede wszystkim:

  • zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów hipotecznych

  • zwiększenie wymaganego minimalnego wkładu własnego

  • wzrost marż kredytu

  • ogranicznie udzielania kredytów dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz zatrudnionych na umowach zlecenie i o dzieło


Pomimo tego analitycy szacują, że spadek liczby nowo udzielanych kredytów może wynieść od 12% do 15% w stosunku do rekordowego roku 2019. (

źródło: Raport AMRON-SARFIN 2/2020


Z moich obserwacji wynika, że niektóre osoby wstrzymały się obecnie z decyzją o zakupie nieruchmości licząc na spadek cen, do którego jednak nie doszło. Wg danych ceny nieruchomości w największych miastach w Polsce utrzymują się obecnie na poziomie sprzed pandemii, a w niektórych miastach nawet rosną.

 

WARUNKI KREDYTÓW


Trzy kolejne obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej spowodowały, że obecnie mamy najtańsze kredyty hipoteczne w historii. Najtańsze oznacza, że oprocentowanie jest najniższe, w związku z tym raty również.

Przypomnę tylko, że oprocentowanie kredytu składa się ze stopy referencyjnej WIBOR 3M oraz marży banku. I to właśnie stawka WIBOR spadła od marca z poziomu 1,7% do obecnego poziomu 0,2%.

Z drugiej strony banki podniosły marże kredytów hipotecznych i obecnie średnia marża kredytu wynosi 2,25%, co jest o 0,13% więcej w porównaniu do lutego 2020.


Jednak summa summarum średnie oprocentowanie kredytów na koniec II kwartału 2020 wynosiło 2,53% i było o 1,24% mniejsze niż rok wcześniej.


 

jak powstaje ranking?


Jeśli czytasz mój ranking po raz pierwszy to wiedz, że do przygotowania niniejszego zestawienia wykorzystuję specjalne oprogramowanie dla doradców kredytów hipotecznych, które zbiera aktualne oferty z banków i umożliwia szczegółowe porównywanie ofert pod kątem wysokości raty, oprocentowania, kosztów całkowitych kredytu oraz wielu innych parametrów.

Do przygotowania rankingu porównałem 65 ofert z 11 banków:

1. Alior Bank
2. BNP Paribas
3. BOŚ
4. Citi Handlowy
5. ING Bank Śląski
6. mBank
7. Millennium
8. Pekao S.A.
9. Pekao BH
10. PKO BP
11. Santander

 

10 NAJLEPSZYCH KREDYTÓW Z WKŁADEM 10%


Poniżej znajduje się zestawienie najlepszych ofert kredytów z wkładem własnym 10%.

Zestawienie zostało przygotowane na podstawie kosztu całkowitego, czyli łącznej kwoty kapitału, odestek i innych kosztów, które zapłacimy bankowi w okresie spłaty kredytu.

Nie zdziw się, że niektóre banki mogą się powtarzać, posiadają one różne oferty ze względu na to do jakiego sagmentu klientów zostaniemy zakwalifikowani, np. na podstawie wysokości wpływów na konto, posiadanych innych produktów (karta kredytowa, limit w ROR, lokata) lub w zależności, czy skorzystamy z ubezpieczenia oferowanego przez bank czy nie.

Te parametry mają wpływ na wysokość marży, od której zależy wysokość raty,  a zatem odestek, które będziemy musieli oddać do banku.


Założenia:

wartość nieruchomości 556.000 zł

wkład własny 10%

kwota kredytu 500.000 zł

okres spłaty 30 lat

raty równe

 

TOP 10 KREDYTÓW Z WKŁADEM 20%


Już od dłuższego czasu większość banków premiowała klientów, którzy posiadali minimum 20% wkładu własnego na zakup nieruchomości. Mogli oni liczyć na między innymi na mniejsze oprocentowanie kredytu czy brak dodatkowych ubezpieczeń.

Dzięki temu posiadając 20% wkładu własnego mniejsza jest suma całkowitej spłaty. 

64 919 PLN - tyle wynosi różnica pomiędzy najtańszym kredytem w rankingu z wkładem 10%, a tym z wkładem 20%.

Poniżej szczegóły:

wartość nieruchomości 625.000 zł

wkład własny 20%

kwota kredytu 500.000 zł

okres spłaty 30 lat

raty równe

 

SZUKASZ KREDYTU DLA SIEBIE? CHĘTNIE POMOGĘ


Wybór najlepszej oferty kredytu zależy od wielu czynników. Jeśli aktualnie planujesz kupno nieruchomości i interesuję Cię jaki kredyt hipoteczny będzie najlepszy dla Ciebie, chętnie pomogę, w tym niełatwym zadaniu.

Jeśli chciałbyś zobaczyć podobne kalkulajce dla innych parametrów kredytu, po prostu >skontaktuj się ze mną<.


Przygotuję dla Ciebie porównanie ofert z uwzględnieniem Twoich indywidualnych preferencji i warunków. 

Możesz również skorzystać z mojej pomocy w uzyskaniu kredytu.


Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym moja usługa jest bezpłatna, a wynagrodzenie otrzymuję od banku.

W trakcie ubiegania się o kredyt zazwyczaj składam dokumenty do 2-3 wspólnie wybranych banków, do których pomagam skompletować i przygotować niezbędne dokumenty, uzupełnić wnioski i przekazać do banku, dbam o wszystkie szczegóły do momentu podpisania umowy kredytowej i wypłaty kredytu.

Możesz skorzystać z poniższego formularza lub możesz napisać e-mail na adres hello@jakubluszczyk.pl 


Jakub Łuszczyk

Umów się na bezpłatną konsultację

* pola wymagane

Phinance S.A. / Equator I (2 piętro)
Al. Jerozolimskie 94
00-807 Warszawa

tel. 535 060 042
hello@jakubluszczyk.pl

Bądź na bieżąco