Data publikacji 05.02.2021  Autor Jakub Łuszczyk


Ceny nieruchomości cały czas idą w górę, a banki coraz chętniej i łatwiej udzielają kredytów hipotecznych. Od lutego dwa największe banki w Polsce -  PKO BP i Pekao S.A. - wróciły do wymogu 10% minimalnego wkładu własnego. Z mojego raportu dowiesz się, który bank obecnie oferuje najlepszy kredyt hipoteczny oraz jakie  warunki należy spełnić, aby go otrzymać. Jeśli interesuje Cię indywidualna kalkulacja kredytu lub bezpłatna konsultacja ze mną możesz skorzystać z formularza kontaktowego na dole strony.

PANDEMIA NIE TAKA STRASZNA


W poprzednich miesiącach pisałem, że banki od wybuchu pandemii i znacznego zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów zaczynają znosić obostrzenia, a chętnych na kredyty przybywa. Według informacji udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej:

"W styczniu 2021 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 37,46 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 37,36 tys. rok wcześniej – jest to wzrost o +0,3%. W porównaniu do grudnia 2020 r., liczba wnioskujących wzrosła o 11,5%, a w stosunku do minimum z kwietnia 2020 r. wzrosła aż o 34,7%. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w styczniu br. wyniosła 306,46 tys. zł i była o 6,6% wyższa niż w styczniu 2020 r."

Ponadto wcześniejsze szacunki mówiły o spadku ilości udzielanych kredytów od 12% do 15% w roku 2020 w stosunku do 2019, a najprawdopodobniej po zebraniu oficjalnych danych banki udzieliły więcej kredytów i na większe kwoty niż prognozowano - ponad 200 tysięcy kredytów na kwotę ponad 60 mld zł.

 

ILE KOSZTUJE KREDYT hipoteczny?


Jednym z pierwszych pytań, które zadają mi klienci jest: "Ile wyniesie rata kredytu oraz jakie są odestki?"

163 zł odstek za każde pożyczone 100.000 zł na 30 lat trzeba oddać dzisiaj do banku w najtańszej ofercie kredytu z wkładem własnym 20%.

Licząc inaczej za każdy pożyczny 1 zł musimy oddać 1,35 zł. Na początku 2020 było to 1,61 zł.

Oczywiście jest to efekt historycznie niskich stóp procentowych, które wg zapowiedzi Prezesa NBP mają się utrzymać na tym poziomie do końca 2022. Czy te prognozy się sprawdzą zobaczymy wkrótce.

Na pewno należy pamiętać, że największym ryzykiem kredytu hipotecznego jest ryzyko zmiennej stopy procentowej, i w przypadku wzrostu stóp rynkowych raty kredytów pójdą w górę. Często podaczas rozmów z klientami przeprowadzam takie symulacje o ile wzrośnie rata kredytu, jeśli oprocentowanie kredytu pójdzie w górę, np. o 1%, 2% lub 3%.

 

LUZOWANIA CIĄG DALSZY


Z pewnością ucieszą się osoby, które planują w najbliższym czasie kupno mieszkania i dysponują wkładem własnym na poziomie 10%. Od lutego kredyt na 90% wartości nieruchomości można wziąć w bankach PKO BP i Pekao S.A..

PKO BP warunkiem uzyskania takiego kredytu jest zabezpieczenie na lokalu mieszkalnym,  nie może to być dom lub segment.

W Pekao S.A. musi to być lokal mieszkalny do 80m2 włącznie, zlokalizowany w: Warszawa (wraz z aglomeracją), Trójmiasto, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin, Bydgoszcz, Białystok, Rzeszów, Olsztyn, Toruń, Katowice (wraz z aglomeracją).

 

jak powstaje ranking?


Dla osób szukających najlepszego kredytu hipotecznego najwięszkszym problemem jest niepewność czy są w stanie dobrze porównać dostępne oferty i wybrać tą najkorzystniejszą dla siebie.

Aby ułatwić to zadanie jako doradca finansowy dysponuję specjalnym oprogramowaniem, które zbiera aktualne oferty z banków i umożliwia szczegółowe porównywanie pod kątem wysokości raty, oprocentowania, kosztów całkowitych kredytu oraz wielu innych parametrów. Jestem w stanie takie porównanie wygenerować w ciągu kilku minut.

Do przygotowania rankingu porównałem 72 oferty z 11 banków:

1. Alior Bank
2. BNP Paribas
3. BOŚ
4. Citi Handlowy
5. ING Bank Śląski
6. mBank
7. Millennium
8. Pekao S.A.
9. Pekao BH
10. PKO BP
11. Santander

 

TOP 10 KREDYTÓW Z WKŁADEM 10%


Poniżej znajdziesz zestawienie, które banki oferują najlepsze kredyty z wkładem własnym 10%.

Zestawienie zostało przygotowane na podstawie kosztu całkowitego, czyli łącznej kwoty kapitału, odestek i innych kosztów, które zapłacimy bankowi w okresie spłaty kredytu.

Nie zdziw się, że niektóre banki mogą się powtarzać, posiadają one różne oferty ze względu na to do jakiego sagmentu klientów zostaniemy zakwalifikowani, np. na podstawie wysokości wpływów na konto, posiadanych innych produktów (karta kredytowa, limit w ROR, lokata) lub w zależności, czy skorzystamy z ubezpieczenia oferowanego przez bank czy nie. Wpływa to na wysokość marży, od której zależy wysokość raty,  a zatem odestek, które będziemy musieli oddać do banku.

Założenia kalkulacji:

wartość nieruchomości 556.000 zł

wkład własny 10%

kwota kredytu 500.000 zł

okres spłaty 30 lat

raty równe

 

TOP 10 KREDYTÓW Z WKŁADEM 20%


Już od dłuższego czasu większość banków oferuje lepsze warunki kredytu dla klientów, którzy posiadają minimum 20% wkładu własnego. Mogą oni liczyć na między innymi na mniejsze oprocentowanie kredytu czy brak dodatkowych ubezpieczeń.

Dzięki temu posiadając 20% wkładu własnego mniejsza jest suma całkowitej spłaty. 

77 582 PLN - tyle wynosi różnica pomiędzy najtańszym kredytem w rankingu z wkładem 10%, a tym z wkładem 20%.

Poniżej szczegóły:

wartość nieruchomości 625.000 zł

wkład własny 20%

kwota kredytu 500.000 zł

okres spłaty 30 lat

raty równe

 

 

oferta kredytu dla ciebie - zamów bezpłatną kalkulację


Wybór najlepszej oferty kredytu zależy od wielu czynników. Jeśli aktualnie planujesz kupno nieruchomości i interesuję Cię jaki kredyt hipoteczny będzie najlepszy dla Ciebie, chętnie pomogę, w tym niełatwym zadaniu.

Jeśli chciałbyś zobaczyć podobne kalkulajce dla innych parametrów kredytu, po prostu >skontaktuj się ze mną<.


Przygotuję dla Ciebie porównanie ofert z uwzględnieniem Twoich indywidualnych preferencji i warunków. 

Możesz również skorzystać z mojej pomocy w uzyskaniu kredytu.


Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym moja usługa jest bezpłatna, a wynagrodzenie otrzymuję od banku.

W trakcie ubiegania się o kredyt zazwyczaj składam dokumenty do 2-3 wspólnie wybranych banków, do których pomagam skompletować i przygotować niezbędne dokumenty, uzupełnić wnioski i przekazać do banku, dbam o wszystkie szczegóły do momentu podpisania umowy kredytowej i wypłaty kredytu.

Możesz skorzystać z poniższego formularza lub możesz napisać e-mail na adres hello@jakubluszczyk.pl 


Jakub Łuszczyk

Umów się na bezpłatną konsultację

* pola wymagane

Phinance S.A. / Equator I (2 piętro)
Al. Jerozolimskie 94
00-807 Warszawa

tel. 535 060 042
hello@jakubluszczyk.pl

Bądź na bieżąco