Data publikacji 05.11.2021  Autor Jakub Łuszczyk


Oto najnowszy ranking kredytów hipotecznych uwzględniający dwie podwyżki stóp procentowych w październiku i listopadzie. Sprawdź, które banki oferują najlepsze oferty kredytu hipotecznego z minimalnym wkładem własnym 10% oraz 20%.

Jeśli interesuje Cię indywidualna kalkulacja kredytu lub bezpłatna konsultacja ze mną możesz skorzystać z formularza kontaktowego.

Dwie podwyżki stóp procentowych przez RPP


Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe w październiku i listopadzie łącznie o 1,15% (0,4% we wrześniu, 0,75% w listopadzie).

Stopa referencyjna wynosi obecnie 1,25%, a stawka WIBOR 3M, od której zależy oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosła od września - przed podwyżką stóp procentowych - z poziomu 0,26% do 1,55% obecnie (na dzień 09.11.2021). Oznacza to, że raty kredytów będą wyższe.

Najbardziej podwyżkę odczują osoby, które zaciągnęły kredyt od marca 2020 do września 2021, czyli w czasie, gdy stopy procentowe były historycznie najniższe.

Co prawda każdy kredytobiorca powinien być świadomy ryzyka zmiennej stopy procentowej i tego, że raty kredytu hipotecznego mogą ulec zmianie.

Przypomnę, że przed pandemią stawka WIBOR 3M wynosiła 1,7%. Więc osoby, które zaciągneły kredyt ponad 1,5 roku temu w ostatnim czasie płaciły niższe raty.

Zmiana WIBOR 3M ostatnie 2 lata.
Źródło: www.stooq.pl

 

a może kredyt ze stałym oprocentowaniem?


Od lipca tego roku zgodnie z Rekomendacja S wydaną przez KNF wszystkie banki mają obowiązek oferować klientom kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. Oznacza to, że pomimo zmiany stóp procentowych rata pozostanie na nie zmienionym poziomie.

Część banków miała takie kredyty w ofercie wcześniej, jednak zazwyczaj ich oprocentowanie było średnio o ok. 2% wyższe niż w przypadku wyboru oferty ze zmiennym oprocentowaniem. W ten sposób banki chronią się przed ryzykiem wzrostu stóp procentowych.

Ponadto stałe oprocentowanie będzie obowiązywało przez pierwsze 5 lat, później bank zaproponuje nowe warunki oprocentowania lub oprocentowanie zmienne.

 

winna inflacja


Biorąc pod uwagę cały czas rosnącą inflację i jej negatywny wpływ na nasze portfele ekonomiści spodziewają się kolejnych podwyżek stóp procentowych, nawet do 3%. 

We wrześniu 2021 r. inflacja wyniosła 5,9% r/r, a w październiku br. według szybkiego szacunku GUS wyniosła 6,8% r/r.

Szczyt inflacji spodziewany jest w styczniu 2022 roku, wg szacunków NBP może wynieść nawet 8%.

Bieżąca projekcja inflacji.
Źródło: https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/polityka_pieniezna/dokumenty/projekcja_inflacji.html

 

W moich wpisach już na początku tego roku ostrzegałem przed ewentualną podwyżką stóp procentowych, która jak widać była kwestią czasu.

I tak osoby, które obecnie zaciągają kredyt hipoteczny na kwotę 500.000 zł na 30 lat zapłacą ratę o ok. 350 zł wyższą niż w poprzednich miesiącach.

Szczegółowe wyliczenia pożniej.

 

jak powstaje ranking?


Dla osób szukających najlepszego kredytu hipotecznego najwięszkszym problemem jest niepewność czy są w stanie dobrze porównać dostępne oferty i wybrać tą najkorzystniejszą dla siebie.

Aby ułatwić to zadanie jako doradca finansowy dysponuję specjalnym oprogramowaniem, które zbiera aktualne oferty z banków i umożliwia szczegółowe porównywanie pod kątem wysokości raty, oprocentowania, kosztów całkowitych kredytu oraz wielu innych parametrów. Jestem w stanie takie porównanie wygenerować w ciągu kilku minut.

Do przygotowania rankingu porównałem 86 ofert z 9 banków:

1. Alior Bank (8)
2. BNP Paribas (7)
3. Citi Handlowy (9)
4. ING Bank Śląski (11)
5. mBank (19)
6. Millennium (6)
7. Pekao S.A. (8)
8. PKO BP (9)
9. Santander (9)

 

TOP 10 KREDYTÓW Z WKŁADEM 10%


Poniżej znajdziesz zestawienie, które banki oferują najlepsze kredyty z wkładem własnym 10%.

Zestawienie zostało przygotowane na podstawie kosztu całkowitego, czyli łącznej kwoty kapitału, odestek i innych kosztów, które zapłacimy bankowi w okresie spłaty kredytu.

Nie zdziw się, że niektóre banki mogą się powtarzać, posiadają one różne oferty ze względu na to do jakiego sagmentu klientów zostaniemy zakwalifikowani, np. na podstawie wysokości wpływów na konto, posiadanych innych produktów (karta kredytowa, limit w ROR, lokata) lub w zależności, czy skorzystamy z ubezpieczenia oferowanego przez bank czy nie. Wpływa to na wysokość marży, od której zależy wysokość raty,  a zatem odestek, które będziemy musieli oddać do banku.

Założenia kalkulacji:

wartość nieruchomości 556.000 zł

wkład własny 10%

kwota kredytu 500.000 zł

okres spłaty 30 lat

raty równe

 

TOP 10 KREDYTÓW Z WKŁADEM 20%


Często moi klienci pytają "Czy lepiej mieć 10% czy 20% wkładu własnego?". Patrząc na liczby poniżej łatwo wyciągnąć wniosek, że zdecydowanie lepszą ofertę otrzymamy jeśli dysponujemy minimalnym wkładem własnym w wysokości 20%.

Banki od dawna oferują lepsze warunki dla klientów posiadających 20% wkładu własnego, który mogą liczyć na mniejsze oprocentowanie kredytu,  brak dodatkowych ubezpieczeń lub prowizji za udzielenie kredytu.

Dzięki temu posiadając 20% wkładu własnego mniejsza jest suma do całkowitej spłaty.

Założenia kalkulacji:

wartość nieruchomości 625.000 zł

wkład własny 20%

kwota kredytu 500.000 zł

okres spłaty 30 lat

raty równe

 

OFERTA DLA CIEBIE


Wybór najlepszej oferty kredytu zależy od wielu czynników. Jeśli aktualnie planujesz kupno nieruchomości i interesuję Cię jaki kredyt hipoteczny będzie najlepszy dla Ciebie, chętnie pomogę, w tym niełatwym zadaniu.

Przygotuję dla Ciebie porównanie ofert z uwzględnieniem Twoich indywidualnych preferencji i warunków. 

Możesz również skorzystać z mojej pomocy w uzyskaniu kredytu.


Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym moja usługa jest bezpłatna, a wynagrodzenie otrzymuję od banku.

W trakcie ubiegania się o kredyt zazwyczaj składam dokumenty do 2-3 wspólnie wybranych banków, do których pomagam skompletować i przygotować niezbędne dokumenty, uzupełnić wnioski i przekazać do banku, dbam o wszystkie szczegóły do momentu podpisania umowy kredytowej i wypłaty kredytu.

Możesz skorzystać z poniższego formularza lub napisać e-mail na adres hello@jakubluszczyk.pl 


Jakub Łuszczyk 

 

Umów się na bezpłatną konsultację

* pola wymagane

Phinance S.A. / Equator I (2 piętro)
Al. Jerozolimskie 94
00-807 Warszawa

tel. 535 060 042
hello@jakubluszczyk.pl

Bądź na bieżąco